Svako jutro dajemo sve od sebe da naša koža bude lijepa, sjajna i njegovana.
Na policama u kupaonici imamo brdo proizvoda – gelove za umivanje lica, micelarne vodice, losione, pilinge, hidratantne kreme i bezbroj drugih pilinga (za koje, iskreno, ne bismo mogli ni reći čemu točno služe i razlikuju se kako međusobno djeluju).
Ali ako ne posvetimo dovoljno pozornosti karici u lancu dnevne njege koja je važnija od svih ovih proizvoda, nećemo vidjeti željene rezultate. Postoji nešto što nijedna čarobna tuba ili staklenka ne može zamijeniti. I to nešto je san.
Sve više istraživanja pokazuje da su odmor i san, uz hidrataciju i pravilnu prehranu, ključni čimbenici ljepote i zdravlja naše kože. Naravno, to ne znači da trebate prestati koristiti kozmetiku i jednostavno je zamijeniti dodatnim dozama sna. Proizvodi za njegu imaju svoju ulogu, ali je ona neusporedivo manja od onoga što nam se predstavlja kroz medije.
A zašto je to tako? Zašto su večernji tečajevi i spavanje toliko važni za izgled naše kože? Otkrit ćemo ga zajedno u narednim redovima.
Za početak odgovaramo na najvažnije pitanje:
Što se događa s kožom tijekom večeri i noći?
U večernjoj fazi (od 21 do 23 sata), dok nam se polako spava, naša koža ulazi u fazu oporavka. Hormon melatonin, koji je odgovoran za taj osjećaj pospanosti, također je faktor koji pozitivno utječe na sposobnost kože da se “popravlja”, odnosno ublažava posljedice štetnih utjecaja poput UV zračenja i zagađenja.
Kako večer odmiče, naše tijelo i koža rade punom parom na regeneraciji. U razdoblju od 23 sata do ponoći stanice prolaze kroz mitozu – diobu uz pomoć koje se koža obnavlja. Mrtve stanice zamjenjuju se novima i zato je ovo najbolje vrijeme da pripravci za večernju njegu koje ste nanijeli prije spavanja počnu djelovati.
Tijekom tih sat vremena koža će izvući najviše hranjivih tvari, bez obzira na to spavate li ili ne, iako bi tijekom tog vremena bilo poželjno polako utonuti u san ako želite najbolje rezultate.
U vrijeme kada mitoza stanica dostigne najveću razinu, dermatolozi preporučuju kombinaciju alfa i beta hidroksilnih kiselina. Imaju različite mehanizme koji uklanjaju gornji sloj kože – dok beta hidroksi kiselina razbija veze između stanica, alfa hidroksi kiselina stimulira stanice. Ovaj korak neutralizacije je važan, jer omogućuje koži da se vrati u normalu. Mješavina ovih dviju kiselina iznimno je učinkovita, a pritom nježno djeluje na kožu i dopušta joj da slobodno diše i prolazi kroz prirodne regenerativne procese.
Do 6 sati ujutro hormon rasta obavlja svoj posao u ubrzavanju regeneracije stanica. U razdoblju od 23 do 4 ujutro proizvodnja novih, zdravih stanica se udvostručuje, a ako smo u dubokom snu između 2 i 4 ujutro, može se i utrostručiti. Nevjerojatno je kakav utjecaj ima san, zar ne?
Noć je također odlično vrijeme za nanošenje proizvoda protiv starenja koji su bogati sastojcima poput retionola i glikola, jer osim što će ih koža savršeno upiti, zbog izostanka sunčeve svjetlosti postoji mogućnost da ti jaki spojevi izazovu iritacija i oštećenje kože svedeno je na minimum.
Dok spavamo, koža se odmara od brojnih stresnih situacija kroz koje prolazimo tijekom dana. To je iznimno važno jer je upravo kortizol (tzv. hormon stresa) odgovoran za razgradnju zaštitnog sloja kože koji zadržava vlagu te sprječava prodor bakterija i iritacije.
Ujedno je to prilika da se koža oporavi od utjecaja sunca, vjetra, hladnoće, onečišćenja zraka i drugih vanjskih čimbenika od kojih je ne možemo zaštititi tijekom dana.
Sigurni smo da na temelju svega navedenog u potpunosti razumijete dobrobiti odmora i dubokog sna za našu kožu. No, ako vas to još uvijek nije uvjerilo u važnost pravilnog noćnog odmora (nisu važni samo sati, nego i kvaliteta sna), pogledajte:
Posljedice nedostatka sna na koži
Pojava akni
Nedostatak sna uzrokuje da koža proizvodi više sebuma nego što je potrebno, što će sigurno rezultirati aknama. Osim toga, ako ne spavamo dovoljno, nećemo moći smanjiti razinu kortizola, za koji smo već naveli da ima negativan učinak na kožu. Postaje manje otporan na djelovanje bakterija, oštećuje se površinski sloj (što znači da razne vrste nečistoća prodiru u dublje slojeve) i dolazi do raznih infekcija. Sve to također će dovesti do pojave akni i mitesera.
A ako se već borite s aknama, jasno vam je da će manje sati sna ili nekvalitetan san dodatno pogoršati stanje.
Izraženiji problemi s kožom
Kakav god izazov imate kada je u pitanju zdravlje i izgled vaše kože, znajte da će biti još veći ako ne spavate dovoljno. To se posebno odnosi na osobe s osjetljivom kožom i raznim kožnim bolestima, poput dermatitisa, psorijaze, rosacee ili ekcema.
Pogoršanje izgleda
Ako ste se ikada zapitali zašto izgledamo tako loše nakon neprospavane noći, sada vjerojatno možete pogoditi odgovor. Naime, dok spavamo, tijelo ponovno uspostavlja ravnotežu razine hidratacije. Koži se vraća određena razina vlažnosti, dok višaka uklanja. Kada ne spavamo dovoljno, tijelo ne može dovršiti proces pa se budimo s natečenim kapcima, podočnjacima, suhom kožom i vidljivijim borama. A kad smo već kod bora, evo još jedne posljedice:
Nedostatak sna ubrzava starenje
Ni najbolje kreme i serumi protiv starenja na svijetu neće vam pomoći da uklonite bore i odgodite njihovo pojavljivanje, ako malo spavate. Bez faze dubokog sna nema pozitivnog učinka hormona rasta, što znači da oštećene stanice neće biti zamijenjene novima. Baš suprotno.
Najprije će se sitne nesavršenosti nakupljati s vremenom i postajati sve vidljivije, a zatim će se iz finih linija pretvoriti u duboke bore. Uz njih će se pojaviti i drugi znakovi starenja, poput suhe, ispucale kože, tamnih mrlja itd.
Posljedice vjerojatno ne trebamo dalje nabrajati, jer sada ste i sami svjesni utjecaja večernjih i noćnih sati te sna na izgled i zdravlje naše kože i zato prelazimo na konstruktivne prijedloge.
Kako maksimalno iskoristiti noć
Usvajanjem dobrih navika poput ovih koje ćemo navesti možete postati vaš najbolji saveznik u procesu regeneracije kože:
Temeljito očistite lice
Prije nego što se koža počne obnavljati, potrebno je s nje ukloniti sve tragove šminke, proizvoda za dnevnu njegu i nečistoće. Tijekom noći pojačava se cirkulacija unutar kože, kao i proizvodnja kolagena, pa je važno da se pore ne začepe.
Hidratizirajte kožu iznutra i izvana
Noću koža proizvodi manje sebuma i stoga postaje dehidrirana. Pritom postaje za nekoliko stupnjeva toplija i za nijansu kiselija, što sve dodatno utječe na njezino sušenje. I zato je važno da u odnosu na svoj tip kože odaberete proizvode koji će vašu kožu održavati hidratiziranom tijekom noći.
Riječ je prije svega o hidratantnim noćnim kremama koje se po potrebi mogu obogatiti raznim anti-age sastojcima.
Nemojte ograničiti hidrataciju samo na proizvode, već ostavite čašu vode i pored kreveta (osobito ljeti i kada spavate u grijanim prostorijama), kako biste kožu i tijelo hidratizirali iznutra.
Zauzmite pravilan položaj tijela tijekom spavanja
Ovo je važnije nego što mislite na prvi pogled. Spavamo li svaku noć samo na jednoj strani, tijekom cijele noći, postoji opasnost da se na tom dijelu kože nakupi masnoća, što će izazvati razne probleme i pojavu nepravilnosti na koži. Zlatno pravilo za održavanje čistoće kože tijekom spavanja je spavanje na leđima, što je također korisno za kožu dekoltea jer smanjuje rizik od dubokih bora.
Naravno, ako vam nije ugodno spavati u ovoj pozi, dobro pripazite na higijenu, odnosno češće mijenjajte posteljinu i jastučnice.
Osim na čistoću jastučnice, pripazite i na materijal od kojeg je izrađena. Spavanje na grubim površinama može iritirati kožu i vršiti pritisak na nju, što će rezultirati borama. Stoga birajte nježne materijale, poput satena ili svile.
Dodajte jastuk
Blago podignuto uzglavlje poboljšat će kvalitetu vašeg sna (smanjiti probleme s disanjem), ali i poboljšati prokrvljenost kože lica. Tako ćete spriječiti pojavu tamnih kolutova ispod očiju.
Zamračite sobu u kojoj spavate
Zbog gubitka vode tijekom noći, koža je suha i sklonija oštećenjima između 6 i 9 ujutro. I zato je važno ne izlagati ga svjetlu. Onog trenutka kada smo izloženi dnevnom svjetlu, razina kortizola će se povećati, pa možete osjetiti peckanje. Ujedno će koža biti osjetljivija na štetno djelovanje UV zračenja. A kako vjerojatno nitko od nas nema namjeru naviti sat i kožu premazati kremom za sunčanje, jednostavno zamračite prostoriju u kojoj spavate.
Žao nam je ako će vam ovo biti teško, ali najbolje je da prijenosno računalo i mobitel držite izvan dosega prije nego što zaspite. LED svjetla sprječavaju lučenje melatonina koji je, kako smo vidjeli, iznimno važan za obnovu i regeneraciju kože.
Također, preporuča se nanošenje pripravaka s vitaminom C na kožu nedugo nakon ustajanja, jer će je ovaj snažan antioksidans zaštititi od slobodnih radikala i time spriječiti oštećenja.
Prije spavanja nanesite proizvode protiv starenja
Osim hidratacije, iskoristite noć i pridonesite oporavku kože i uklanjanju znakova starenja korištenjem proizvoda na bazi retinola (potiče proizvodnju kolagena i obnovu stanica epiderme) i hijaluronske kiseline koji vlaži čak i duboke slojeve kože
Mudro birajte svoj večernji obrok
Kad god ste u prilici, za večeru birajte namirnice bogate antioksidansima koji će povećati proizvodnju kolagena i tako pridonijeti elastičnosti i čvrstoći vaše kože.
Možete dodati i bademe i orahe jer sadrže vitamin E koji će dodatno nahraniti kožu.
I naravno:
Birajte kvalitetne proizvode
Iznimno je važno što stavljate na lice tijekom dana, no potrebno je i odabrati prave proizvode za noć. Bilo bi šteta minimizirati sve dobrobiti koje možete imati od večernje njege, zar ne? I zato odaberite proizvode iz naše linije Swisso Logical i La Danza.
Naći ćete sve što vam je potrebno za čišćenje, njegu lica, hidratantnu kremu i otklanjanje znakova starenja. Bilo koji od ovih proizvoda možete dobiti do 20% popusta ako se pridružite BizzClub.
Ne bi li bilo sjajno kada biste već od sutra mogli iskoristiti kombinaciju sna i kvalitetnih proizvoda?