Tonik za lice jedan je od onih kozmetičkih proizvoda s kojima se ne možete očistiti.
Ako ga kupite, bacate li novac nepotrebno? Ako ga ne kupite, preskačete li neki važan korak u svakodnevnoj njezi?
Nije da su kratki odgovori.
Još malo: korištenje tonika obavezan je korak ako želite zdravu kožu lica.
A zašto je to tako, otkrit ćemo vam u narednim redovima. Uz informacije o tome što je tonik, koja je njegova uloga u njezi kože i kako ga pravilno koristiti, dat ćemo vam i savjete kako ga odabrati ili napraviti sami.
Da ne bismo odugovlačili, krenimo s odgovorom na prvo pitanje:
Što je tonik za lice i koja je njegova uloga?
Tonik za lice je vodena ili vodeno-alkoholna otopina biljnih ekstrakata, hidratantnih i aktivnih sastojaka.
Često se dovodi u pitanje upotreba tonika jer se smatra još jednim korakom u čišćenju lica, odnosno miješa se s losionom za čišćenje. Funkcija tonika u svakodnevnoj njezi puno je značajnija i uključuje:
Vraćanje pH ravnoteže kože
Naša koža je prirodno kisela, općenito s pH ravnotežom između 5 i 6 (na ljestvici od 0 do 14). No ta se ravnoteža nakon čišćenja poremeti pa koži treba vremena da je obnovi (najčešće kroz povećanje proizvodnje sebuma). Korištenje tonika pomaže koži da brže uspostavi ravnotežu, čime se izbjegava pojava masnih mrlja na licu.
Smanjenje pora
Nanesete li malu količinu tonika na blazinicu i nježno prijeđete po licu, uklonit ćete višak sebuma i smanjiti pore.
Zaštita površinskog sloja kože
Smanjujući pore i zatvarajući međustanični prostor nakon čišćenja, tonik smanjuje prodiranje nečistoća i štetnih čestica iz zraka u kožu. Ujedno uklanja naslage kamenca koje nastaju pranjem tvrdom vodom, što je iznimno važno jer kamenac dodatno isušuje kožu.
Osvježava kožu
Tonik pomaže koži zadržati prirodnu vlažnost, potiče prokrvljenost, revitalizira kožu i priprema je za daljnju njegu.
Kao što vidite, korištenje tonika čini vašu njegu potpunom. Ne samo da ćete ukloniti moguće tragove prljavštine nakon umivanja i čišćenja lica, kamenca, viška sebuma i mrtvih stanica, već ćete i pripremiti kožu za upijanje sastojaka iz drugih proizvoda.
Da bismo iskoristili sva njegova svojstva, naravno, važno ga je pravilno koristiti.
Kako koristiti tonik za lice?
ImageTonic za lice koristi se nakon umivanja, a prije nanošenja kreme za lice, kao međukorak.
Nanosi se na potpuno očišćenu, dobro osušenu kožu lica. Stavite nekoliko kapi tonika na dvije blazinice, pa jednom prijeđite preko čela, nosa i brade, a drugom preko obraza i vrata. Izbjegavajte područja oko očiju i usana.
Koristite ga dva puta dnevno, navečer i ujutro.
Navečer će upotpuniti njegu kože i pripremiti je za noćnu kremu, a ujutro ćete tonikom ukloniti višak sebuma stvorenog tijekom noći, uspostaviti pH ravnotežu, smanjiti pore i stvoriti zaštitni sloj. Sve je to izvrsna priprema za dnevnu kremu, a produžit će i trajanje šminke.
Kako odabrati tonik za lice?
Odaberite tonik za lice prema svom tipu kože:
Tonik za normalnu i suhu kožu
Ako imate normalnu ili suhu kožu, dajte prednost hidratantnim tonicima.
Ne sadrže alkohol, već su otopine biljnih ekstrakata poput ruže, hamemalisa, kamilice, nevena, krastavca ili aloje. Kako bi umirili i hidratizirali kožu, često sadrže tvari poput hijaluronske kiseline, pantenola, bisabolola i alantoina. Dodatnu dozu njege pružit će oni na čijim su deklaracijama razni vitamini.
Budući da su ovi tonici blagi, možete ih koristiti nekoliko puta dnevno.
Tonik za mješovitu kožu
Tonici za mješovitu kožu obično sadrže oko 20% alkohola i djeluju antibakterijski (prvenstveno namijenjeni dijelovima tzv. T zone). Često sadrže cink koji djeluje protuupalno. Ostali sastojci uključuju hamamelis, zeleni čaj, grejpfrut, brezu itd.
Ako imate mješovitu kožu, slobodno kombinirajte ovaj tip tonika s tonikom namijenjenim suhoj koži, posebno za obraze i vrat. Hidratantni tonici nahranit će te dijelove i zaštititi ih od isušivanja.
Tonik za masnu kožu
Ako imate masnu kožu, odaberite tonik s većim postotkom alkohola. Takvi tonici sprječavaju upale, djeluju antibakterijski, djeluju adstrigentno (skupaju proširene pore) i smanjuju lučenje sebuma. Tako vam mogu pomoći riješiti sve one izazove koje nosi masna koža.
Često sadrže sastojke kao što su aktivni ugljen, ulje čajevca, salicilnu kiselinu i druge vrste kiselina za piling (kao što su glikolna, mliječna, jabučna, limunska i dr.), koje također izvode blagi kemijski piling.
Budući da je ova vrsta tonika prilično jaka, preporučuje se ne koristiti ga svaki dan.
Dodatni savjeti za odabir tonika
Bez obzira na tip vaše kože, imajte na umu sljedeće:
ne kupujte tonike koji sadrže denaturirani alkohol
izbjegavajte proizvode s mineralnim uljima
kao ni u drugim kozmetičkim proizvodima i tonicima parabeni nisu poželjni
poželjno je da tonik ima barem neki hidratantni sastojak
Tijekom ljetnih mjeseci tonik možete čuvati u hladnjaku jer će tako koža dodatno osvježiti. Također možete kupiti bočicu s raspršivačem i u nju uliti toner, a zatim ga nanijeti direktno na kožu (višak ukloniti blazinicama), kako biste maksimalno iskoristili njegova svojstva.
A sada je vrijeme za neke recepte za domaće tonike.
Kako napraviti tonik za lice?
I tu je naravno važna podjela prema tipu kože:
Tonici za mješovitu kožu
Tonik s mandarinom
Mandarine sitno nasjeckati (ne guliti) i dodati malo mljevenih oraha. Smjesu preliti s pola čaše medicinskog alkohola i ostaviti da odstoji 10-12 sati. Zatim ga pomiješajte s vodom (u jednakom omjeru) i tonik je spreman za upotrebu.
Tonik s morskom soli
Otopite pola žlice morske soli u šalici hladne, prokuhane vode i vaš tonik je spreman.
Tonici za suhu kožu
Tonik od hibiskusa
Jednu do dvije vrećice čaja hibiskusa prelijte s 2 dcl kipuće vode. Pričekajte dvadesetak minuta, izvadite vrećice i kada se ohladi nanesite tonik na lice i vrat.
Tonik s peršinom
Savršeni tonik lako možete pripremiti u kombinaciji s limunom. Potrebna vam je šalica vode, žličica svježeg soka od limuna i malo nasjeckanog peršina. Peršin stavite u zdjelu, prelijte kipućom vodom, a kada se smjesa ohladi dodajte limunov sok i tonik je spreman za upotrebu.
Tonik od kamilice
Kamilica je izvrsna za ublažavanje crvenila i nadraženosti, pa je možete koristiti za pripremu tonika.
Zbog kamilice i ostalih sastojaka ovaj tonik obiluje dragocjenim vitaminima koji hidratiziraju i hrane kožu, a bogatstvo antioksidansa čini ga savršenim u borbi protiv slobodnih radikala odgovornih za starenje kože. Jednu vrećicu čaja od metvice i jednu vrećicu čaja od kamilice prelijte s pola šalice vruće vode i ostavite poklopljeno da se ohladi. Dvije mrkve i jedan krastavac ogulite i sitno naribajte pa iz ove smjese ocijedite sok. Dobiveni sok pomiješajte s ohlađenim čajem, ulijte u staklenu bocu i dodajte nekoliko kapi soka od limuna. Čuvajte tonik u hladnjaku i dobro protresite prije upotrebe. Tonik od zelenog čaja
Zeleni čaj je bogat antioksidansima 100 puta aktivnijim od vitamina C i 25 puta aktivnijim od vitamina E u zaštiti stanica od slobodnih radikala, pa će osim hidratacije i osvježenja pridonijeti smanjenju bora.
Evo kako ga pripremiti:
Dvije vrećice zelenog čaja prelijte s 2 dl vruće vode. Kad se čaj ohladi, izvadite vrećice i dodajte dvije žlice ulja avokada (intenzivno hidratizira kožu i sprječava njezino isušivanje). Ako želite da vaš tonik lijepo miriše, možete dodati i nekoliko kapi eteričnog ulja geranija. Tonici za masnu kožu
Tonik od limuna
Budući da je prirodni adstrigent, limun će smanjiti široke pore, pomoći u uklanjanju akni, ali i viška sebuma. Koristite omjer 1:2 soka od limuna i destilirane vode kako biste napravili dobar tonik. Čuvajte ga u bočici s raspršivačem jer ga možete koristiti tijekom dana za osvježenje kože.
Tonik na bazi krastavca
Ovaj tonik je dobar za masnu kožu, jer se dobro bori protiv viška sebuma, ublažava upale, sužava pore i istovremeno hidratizira kožu.
Dva manja krastavca operite, ogulite i stavite u blender. Samljeti, zatim procijediti tekućinu kroz sito ili gazu i uliti u bočicu s raspršivačem. Da, tako je jednostavno.
Napomena: za koji god tonik da se odlučite s obzirom na potrebe vaše kože, imajte na umu da su prirodni tonici ograničenog trajanja. Oni koji sadrže alkohol mogu se čuvati dva tjedna, dok su oni bez alkohola najbolje upotrijebiti dva do tri dana nakon pripreme.
Hidrolati
Osim tonika, hidrolate možete napraviti i kod kuće.
Na kozmetičkom tržištu manje poznati proizvodi, hidrolati su zapravo nusproizvodi destilacije biljnog materijala tijekom proizvodnje eteričnih ulja. Kada se proizvodi eterično ulje, najkoncentrirani dio se puni u boce i prodaje. Manji koncentrirani dio mješavine, koji još uvijek ima dio esencije biljke, ali i veću količinu vode, je hidrolat.
Upravo vrlo visok sadržaj vlage u hidrolatima čini ih učinkovitim sredstvom za vraćanje vlage koži. Za normalnu i suhu kožu birajte hidrolate kamilice i nevena, a za mješovitu i masnu dobar izbor su kadulja, ružmarin i lavanda.
A ako ne želite biti sami svoj majstor, ali i ne želite puno eksperimentirati s industrijskim tonerima za lice, dobro će vam doći:
Naša preporuka tonika za lice
Prvo vam želimo predstaviti tonik za lice za suhu i osjetljivu kožu, jer znamo koliko može biti izazovno pronaći pravi proizvod za ovaj tip kože.
Tonik za čišćenje iz Swisso Logical kolekcije, zahvaljujući svježem ekstraktu biljke Echinacea, stimulira, osvježava i podržava prirodni obrambeni mehanizam kože. Savršeno čisti i hrani kožu, vraća joj prirodnu boju, svježinu i blistav izgled. Bogat sadržaj prirodnih sastojaka umiruje i štiti kožu, zbog čega je pogodan i za najosjetljivije tipove kože.
Kada želite svojoj koži pružiti kraljevski tretman, tu je La Danza osvježavajući tonik za lice.
Koži će dati sjaj i vlažnost te je pripremiti za svakodnevnu njegu. Koktel prirodnih voćnih ekstrakata kivija, manga i papaje djeluje kao blagi piling dajući koži blistav izgled, dok voćne kiseline učvršćuju, hrane i posvjetljuju kožu. Osim toga, Kigelia africana, jedan od ključnih sastojaka ovog osvježavajućeg tonika, regenerira kožu i djeluje duboko protiv starenja. Kao što vidite, La Danza tonik zaista objedinjuje sve što vam je potrebno za vrhunsku njegu vaše kože lica.
Za kraj smo ostavili dobre vijesti – oba ova tonera možete dobiti uz 20% popusta ako se besplatno učlanite u BizzClub. Požurite, vaša koža čeka!