Piling je jedan od ključnih koraka u njezi kože, uz čišćenje, toniranje i hidrataciju.
U narednim redovima ćete otkriti zašto je to tako, koje vrste pilinga postoje, kako pravilno pilingirati i na šta je važno obratiti pažnju kako biste izvukli maksimum iz ove beauty rutine za svoju kožu.
Počinjemo sa pitanjem:
Šta je piling i zašto je važan?
Slika
Koža je naš najveći organ i “omoda” koja je izložena vanjskom okruženju. Štiti nas od povreda i UV zračenja i prva je linija odbrane od mikroorganizama. Prima vanjske podražaje i učestvuje u procesima izlučivanja kroz kožne žlijezde. Da bi pravilno funkcionirao, s vremena na vrijeme nam je potreban piling.
Zašto?
Zato što je piling jedan od tretmana koji uklanja stare i mrtve ćelije sa površinskog sloja. Time se sprečava njihovo nakupljanje na površini, olakšava disanje kože i njena regeneracija. A ima i pozitivan estetski efekat – hidratizirana i svježa koža, koja je mekša i glatkija na dodir.
Piling također eliminira toksine s površine kože, potiče rast novih stanica i poboljšava cirkulaciju, što kožu čini čvršćom i zdravijom. Pilingom se mogu ukloniti i fleke (hiperpigmentacije) uzrokovane sunčevim zracima, a budući da pomažemo u regeneraciji kože, bore će biti manje vidljive, a pojava novih bora odgođena.
Koje vrste pilinga postoje?
Slika
Što se tiče vrsta pilinga, postoje mehanički i hemijski.
Mehanički, kao što mu ime govori, koristi mehaničku ili fizičku eliminaciju mrtvih ćelija kože. Može uključivati upotrebu abraziva (morska so, šećer, talog od kafe, itd.) u kombinaciji sa eteričnim uljima. Tada je riječ o takozvanom mokrom pilingu.
Ako želite da napravite ovu vrstu pilinga kod kuće, potrebna su vam tri osnovna elementa:
čestice pilinga (sol, šećer, kokosovo brašno, lafa talog, mljevene koštice marelice ili masline, jojoba perle, itd.)
ulje – veže sastojke i olakšava nanošenje na kožu (možete odabrati npr. maslinovo ili kokosovo ulje)
aroma – esencije koje odgovaraju vašem senzibilitetu
Suvi mehanički piling se radi posebnim četkama od prirodnih dlačica. Smjer četkanja je uvijek od periferije prema centru, što stimulira cirkulaciju i limfu.
Agresivniji oblik mehaničkog pilinga za kožu lica je mikrodermoabrazija. Za ovu vrstu pilinga koriste se specijalni aparati sa kristalnim ili dijamantskim glavama. Budite oprezni s ovim tretmanom, jer istanjuje kožu, pa česti tretmani mogu biti štetni.
Hemijski pilinzi koriste enzime, voćne (AHA) i beta hidroksi kiseline (BHAS) koje oslobađaju tvari slične ljepilu. Na taj način se piling cijela koža. U zavisnosti od jačine i vrste sastojaka, hemijski piling može biti nježan ili agresivan. Kao i mehanički, hemijski piling je pogodan i za lice i za telo.
A sad da vidimo:
Kako napraviti piling
Slika
Piling tretmani se mogu raditi u spa centrima i kozmetičkim salonima, ali i kod kuće. Da biste to učinili kako treba, slijedite savjete koje ćemo vam dati u sljedećim redovima.
Za mehanički piling možete koristiti četkicu za piling, rukavicu ili ručnik ili gel sa granulama. Laganim kružnim pokretima masirajte lice ili tijelo, a zatim se umijte ili istuširajte mlakom vodom. Upijajući višak vode (nikad ne trljajte, da ne oštetite kožu) upijajte višak vode i obavezno nanesite laganu hidratantnu kremu.
A ako se odlučite za hemijski piling, nanesite odabrani proizvod u malim količinama, laganim kružnim pokretima. Držite ga na koži onoliko dugo koliko je propisano, a zatim isperite mlakom vodom i dobro nahranite kožu.
U slučaju da imate osetljivu kožu, verovatno je najbolji izbor frotir rukavica ili peškir navlažen mlakom vodom. Ako i dalje želite hemijski piling, odaberite onaj sa najnižim nivoom aktivnih sastojaka.
Za vas mehanički piling uz pomoć maske sa granulama vjerovatno nije dobar izbor, jer može izazvati crvenilo i ljuštenje. Za koju god vrstu pilinga se odlučite, nemojte ga raditi češće od jednom sedmično i uvijek pratite reakciju svoje kože.
Ako imate masnu kožu, možete koristiti agresivnije proizvode. Vaša koža može podnijeti piling četkica i maski sa sitnim česticama do 5 puta sedmično. Naravno, i u vašem slučaju vrijedi pravilo da pazite na kožu i uvjerite se da piling ne donese više štete nego koristi. Crvenilo, ljuštenje i osjećaj peckanja na koži su znakovi da ste pretjerali u količini ili učestalosti te da vjerovatno niste odabrali pravi proizvod.
Što se tiče normalne i mješovite kože, preporučuje se piling do 3 puta sedmično, blažim sredstvima.
Kada odlučujete koliko puta sedmično ćete raditi piling, uzmite u obzir ne samo svoj tip kože već i svoje godine i okruženje u kojem se svakodnevno nalazite. Starenje povećava potrebu za pilingom, kao i zagađena okolina i pojačano znojenje (pore su sklonije začepljenju).
Piling nije dobra ideja ako imate kronične probleme s aknama. Koža je već upaljena i uz daljnju iritaciju rizikujete pojavu tamnih mrlja (posljedica proceduralne hiperpigmentacije). Takođe, nemojte raditi piling ako imate povredu, posekotinu ili opekotine od sunca.
Evo nekoliko dodatnih savjeta:
nemojte koristiti piling za tijelo na licu, jer korištenje grubljih pilinga može uzrokovati mikro-suze na koži
pažljivo pročitajte deklaraciju i po potrebi se posavjetujte sa kozmetičarkom o pripremi i učestalosti tretmana
razrijedite piling tokom ljeta i izbjegavajte ga raditi u ekstremno sunčanim danima
vodite računa tokom mikrodermoabrazije i hemijskog pilinga da se ne ukloni zaštitni sloj kože
napravite pauzu između pilinga tijela i depilacije voskom
ne perite kožu prije pilinga; ako koristite proizvode za piling, navlažite samo prste i nježnim kružnim pokretima utrljajte smjesu
nakon pilinga ne trljajte kožu peškirom
kada završite s pilingom, nemojte kožu tapkati potpuno osušiti, već je ostavite malo vlažnom (na taj način će se hidratantni agens lakše “vezati” za kožu i dati vam svježiji izgled)
vježbajte piling prije spavanja, kako bi se koža smirila i odmorila tokom spavanja
ne izlažite kožu sunčevoj svjetlosti odmah nakon uklanjanja površinskog sloja
I na kraju, posebnu pažnju obratite na izbor preparata kojima ćete piling.
Ako želite najbolje za svoje lice, odaberite La Danza piling gel za čišćenje lica. Prirodni ekstrakt belog bambusa efikasno oživljava kožu i daje joj blistav izgled. Izuzetna kombinacija moćnih prirodnih sastojaka idealno je rješenje za poboljšanje staničnog metabolizma, kao i za detoksikaciju i dubinsko čišćenje kože.
Formula gela obogaćena je prirodnim ekstraktom cvijeta hibiskusa koji umiruje kožu nakon pilinga, dajući joj dugotrajan osjećaj svježine i udobnosti. Duboki piling otvara put hidratantnim proizvodima koji prodiru dublje u kožu, pa je njihovo dejstvo efikasnije.
Pridružite se našem BizzClub i uz čak 20% popusta kupite ovaj gel koji će pomoći vašoj koži da izgleda svježe i zdravo.