Obavještenje

Prirodna kozmetika: šta je i zašto treba da bude vaš izbor?

Pazite što jedete i pijete, jer želite znati koja hrana ulazi u vaš organizam.

Zabrinuti ste zbog zagađenog zraka i drugih štetnih čimbenika iz okoliša.

No jeste li se ikada zapitali koje štetne tvari preko kože završavaju u vašem tijelu?

Industrijska kozmetika sadrži mnogo jeftinih sastojaka koji mogu imati izrazito štetan učinak na naše zdravlje. Baš kao što želimo znati što se nalazi u onome što jedemo, trebali bismo biti svjesni i onoga što stavljamo na kožu. Zašto pitaš?

Jer koža je naš najveći organ i upija oko 60% onoga što nanesemo na nju. Kada uzmemo u obzir samo ono što redovito koristimo (šampon, balzam, sapun, kupka, losion, mlijeko za tijelo, krema za lice i ruke, šminka itd.), dolazimo do prosječno 10 različitih kozmetičkih proizvoda dnevno. To znači da tijekom dana kroz kožu unesemo više od 100 kemikalija.

Koža prosječne žene koja se svakodnevno šminka tijekom života upije oko 2 kilograma šminke. Ruževi su dio toga. A rezultati Kampanje za sigurnu kozmetiku od prije deset godina pokazali su da 61% ruževa popularnih brendova sadrži olovo.

Brojna istraživanja također dokazuju štetnost mnogih sastojaka iz industrijske kozmetike na naš organizam. Kada to imamo na umu, jasno nam je da postoji ozbiljan rizik za naše zdravlje.

Sve ove podatke navodimo ne kako bismo vas uplašili, već kako bismo vas naveli na razmišljanje o sigurnijim alternativama.

A jedan od njih je svakako prirodna kozmetika.

Želite li saznati više o njemu i zašto je izvrstan izbor za svakoga tko brine o svom zdravlju, nastavite čitati.

Zašto je prirodna kozmetika dobar izbor?
Pojam prirodne kozmetike nije ništa novo.

Stari Egipćani su, primjerice, za njegu kože i kose koristili maslinovo ulje, ulje slatkog badema, lanolin i med. Stari Grci i Rimljani koristili su sve blagodati kamilice, između ostalog i za posvjetljivanje kose.

Ideja prirodne i organske kozmetike je da priroda nudi sve što je potrebno kako bi naša koža izgledala zdravo i sjajno. Kemijske tvari ne podižu uvijek razinu skrbi na višu razinu. Baš suprotno. Većina njih može biti štetna za naše tijelo.

Prirodni sastojci, s druge strane, podupiru prirodne procese regeneracije kože. Čine to nježno iu mnogočemu superiornije od većine sastojaka u industrijskoj kozmetici.

Zahvaljujući prirodnim sastojcima, prirodna kozmetika potiče prirodne funkcije kože, za razliku od umjetnih sastojaka koji mijenjaju naše fiziološke procese i opterećuju kožu. Budući da nude nježnu i zdravu njegu, prirodni proizvodi korisni su za zdravlje vaše kože u bilo kojoj dobi.

Je li prirodna kozmetika doista prirodna?
Image Oznake “organsko” i “prirodno” sve se više koriste za razne proizvode, od šampona, preko krema i losiona za tijelo, pa do maskara. I dok su neki proizvodi doista (barem djelomično) prirodni, kod drugih je to uglavnom marketinški trik.

Police parfumerija pune su proizvoda čije pakiranje ne može izgledati prirodnije. Ali kada malo bolje pogledate, shvatit ćete da na prednjoj strani nema ni traga sočnom mangu. Umjesto toga, tu je hrpa kemikalija i umjetni miris manga, koji simulira prirodni proizvod.

Nažalost, budući da ne postoje industrijski standardi ili pravila za korištenje izraza „prirodno“, jedini način da budete sigurni u svoj izbor je da pažljivo pročitate deklaraciju.

Prirodni proizvodi sastoje se od prirodnih sastojaka, kao što su biljna ulja, prirodni voskovi i alkoholi, biljni ekstrakti i ljekovita eterična ulja, cvjetne vodice, kao i visoko koncentrirane biljne esencije i aromatični sastojci.

Prilikom kupnje proizvoda pročitajte detaljan popis sastojaka na poleđini. Redom se od samog početka na popis stavljaju oni sastojci koji su prisutni u najvećoj koncentraciji. Kako se približavate kraju liste, tako dolazite do onih najmanje zastupljenih.

Budući da uz sastojke nema koncentracije, nećete moći odrediti točan postotak zastupljenosti. Naš savjet je da se fokusirate na prva tri sastojka, jer oni čine većinu onoga što se nalazi u proizvodu i važno je da su prirodni.

Također, na deklaracijama prirodnih proizvoda nećete pronaći ove štetne sastojke:

Parafin i kerozin
Iako su otrovni i kancerogeni, iznimno su jeftini i upravo zbog toga prisutni su u brojnim proizvodima za njegu. Nastali kao nusproizvodi tijekom prerade ulja, ti sastojci začepljuju pore i ponašaju se poput plastičnog filma, sprječavajući tijelo da eliminira toksine. Osim toga, začepljene pore mogu dovesti do izbijanja akni. Osim toga, dugo ostaju na koži, jer ih je teško potpuno isprati, a u organizam ulaze preko kože.

Kerozin na deklaracijama proizvoda možete pronaći pod nazivima: petroleum jelly, mineral oil, kerosene, petrolatum, petroleum. Parafin se označava kao: parafin, tekući parafin, parafinsko ulje, parafinski vosak.

Ftalati
Riječ je o skupini kemikalija koje su poznate i kao “endokrini disruptori”, jer remete hormonalnu ravnotežu u tijelu. Mogu izazvati brojne neželjene posljedice, osobito u osjetljivim životnim razdobljima.

Parabeni
To su konzervansi koji se dodaju većini proizvoda na bazi vode kako bi se spriječio rast raznih bakterija. No dok štite proizvode od bakterija, parabeni utječu, poput ftalata, na hormonalnu ravnotežu. Također se smatraju hormonskim disruptorima, jer oponašaju estrogen u tijelu. Osim što utječu na hormonalnu ravnotežu, mogu uzrokovati i iritacije.

Deklaracije mogu imati različite prefikse (butil, metil, propil), ali sve sadrže oznaku “paraben”.

Propilen glikol
Propilen glikol je bistra, bezbojna i nisko hlapljiva tekućina bez mirisa. Koristi se, između ostalog, kao otapalo u proizvodnji boja za prehrambenu industriju, komponenta u ljepilima za prehrambenu industriju te kao mazivo za strojeve u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. U kozmetičkim proizvodima njegova je uloga otvaranje pora, kako bi drugi sastojci mogli prodrijeti u kožu (zato je čest sastojak vlažnih maramica). Iako nije toliko štetan kao prethodno navedeni sastojci, može izazvati iritaciju.

Mirisi
“Očaravajuće” mirise proizvoda najčešće uzrokuju otrovne tvari.

Napravljene da ugode našim osjetilima, kreme, sapuni i kupke imaju ovaj dodatak iz jednostavnog razloga – da prikriju neugodan miris drugih kemikalija koje se nalaze u sastavu proizvoda. Jedna kap “mirisa” dijeli vas od mineralnog ulja (spomenutog naftnog derivata) i proizvoda koji miriše na vaniliju ili kokos. Učinci mirisa na kožu su dugotrajni i osjećaju se satima, što može biti problem ako je vaša koža sklona alergijama. Drugi problem je što se oznaka “miris” koristi u kozmetičkoj industriji kao sveobuhvatni izraz za brojne kemikalije. Pod ovom oznakom može se kriti bilo koja od 12.500 kemikalija koje stvaraju miris u kremama, sapunima i kupkama jer proizvođači nisu dužni na deklaraciji navesti o kojim je tvarima riječ.

Sintetičke boje
Sljedeći put kad se oduševite bojom svog gela za tuširanje, imajte na umu da je to još jedan nepotreban toksin u kozmetici, jer su i boje većinom napravljene od naftnih derivata.

Sulfati
Sulfati se na deklaracijama najčešće pojavljuju pod oznakama SLS i SLES te se vjeruje da su kancerogeni. Mogu izazvati alergijske reakcije, a posebno su štetni za one koji imaju psorijazu ili druge kožne probleme.

Kada se sve ovo uzme u obzir, vjerujemo da se postavlja pitanje:

Kako prijeći na prirodnu kozmetiku?
ImageAko ste odlučili prijeći na prirodnu kozmetiku, nemojte zamijeniti svu kozmetiku odjednom.

Prijelaz treba biti postupan, s jednog dijela tijela na drugi. Možete početi, primjerice, s kosom – promijenite šampon, regenerator i ostale proizvode za njegu i oblikovanje. Ako mijenjate samo šampon, nećete vidjeti rezultate, jer ostaje silikon iz proizvoda za njegu.

Kad vam se kosa navikne, možete prijeći na lice i tako dalje, preko mlijeka i losiona za tijelo, kreme za ruke i šminke. Budite strpljivi jer proći će najmanje mjesec dana prije nego što primijetite da su vam se koža i kosa regenerirale te izgledale zdravije i sjajnije.

Posebno budite strpljivi s kosom koja neko vrijeme može biti suha, dok se ne riješi silikona, parabena i sulfata, a vlasište vrati ravnotežu u proizvodnji sebuma. Masnu kosu možda treba malo češće prati, ali budući da su prirodni proizvodi blagi, to neće imati negativnih posljedica. Koristite prirodna ulja za sjaj kose.

Ako imate problema s kožom (poput akni), stanje će se u početku vjerojatno pogoršati. Konvencionalni proizvodi općenito samo prikrivaju dublje probleme. Kada ih prestanete koristiti, koža će započeti proces zacjeljivanja i pokušat će eliminirati bakterije i kemikalije iz svojih pora. Zbog toga će vam situacija izgledati još gore.

Ali kada se koža očisti (nakon otprilike 4 tjedna), vaše će se akne pojavljivati ​​puno rjeđe, a možda će i nestati u velikoj mjeri.

Također, nakon korištenja prirodnih gelova za tuširanje i losiona za tijelo imat ćete dojam da vam koža nije dovoljno hidratizirana. Ali to nije točno. Razlog ovakvom osjećaju je što prirodne sastojke koža vrlo brzo upija pa ne napuštaju onaj površinski sloj koji pogrešno tumačimo kao dobru hidrataciju.

Podijeli
Podijeli
Tweetaj

DAK d.o.o. Istočno Sarajevo je dobio ugovorna prava za otvaranje “Zepter shop gallery” prodavnica na teritoriji BiH. Zepter International KD d.o.o. i DAK d.o.o Istočno Sarajevo uspostavili su poslovnu saradnju prodaje Zepter proizvoda putem mreže Zepter shopova kao i putem web shopa na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, kojima će DAK d.o.o. upravljati.