Obavještenje

Koji tipovi kože postoje i kako da lako odredite svoj

Zašto je važno da znate koji tip kože imate?

Zato što pravilna njega kože ne podrazumijeva samo odabir kvalitetnih preparata. Osim što je bitno da sastojci budu efikasni, neophodno je i da proizvod (bez obzira da li je riječ o sredstvu za čišćenje, kremi ili serumu), odgovara karakteristikama vaše kože.

Uz pravi pristup i adekvatna kozmetička sredstva, eliminisaćete nepravilnosti na koži i odložiti nastanak bora. Dobra njega lica i zdrava koža su preduslov lijepog izgleda.

I zato smo pripremili vodič koji će vam pomoći da se upoznate sa osnovim tipovima kože i njihovim karakteristikama, odredite svoj tip kože i u odnosu na to odaberete pravilnu njegu.

Ovo su sve važni koraci ako želite da vaša koža lica izgleda zdravo, lijepo i privlačno.

Osnovni tipovi kože i njihove karakteristike

Koji ćete tip kože imati zavisi od nekoliko faktora:

  • koliko vode koža zadržava, što direktno utiče na elastičnost i tonus
  • koliko ima masnoće – uloga masnoće je da pruža zaštitu od dehidratacije i čini kožu nježnom i mekom
  • osetljivosti na spoljne agresore poput alergena

U odnose na ove faktore, postoji 5 osnovnih tipova kože: normalna, masna, suva, osjetljiva i kombinovana koža.

A evo koje su njihove osnovne karakteristike:

Normalna koža

Normalna kože je glatka, ujednačenog tena i rijetko kada se na njoj pojavljuju nepravilnosti poput mitesera ili bubuljica. Mekana je, sa jedva vidljivim porama, bez vidljivih tragova masnoće. Ako imate sreće da spadate u ovu grupu, i sami znate da vam je ten blistav, a da vaša koža nije pretjerano zahtjevna za njegu.

Masna koža

Prilično problematičan tip kože koji odlikuju višak sebuma, proširene i često zapušene pore, sklona čestim pojavama akni. Tragovi masnoće se mogu videti svuda po licu, a posebno na bradi, čelu i oko nosa.

Razlozi zbog kojih koža stvara višak sebuma nego što joj je potrebno su različiti, ali najčešće uključuju:

  • lošu ishranu
  • nasljedni faktor
  • pogrešnu njegu kože
  • stres
  • promjene u hormonskom statusu

Dobre vijesti je to što na neke od ovih faktora možete uticati, kao i to što masna koža sporije stari (manje su šanse za stvaranje bora, jer sebum utiče na prirodnu hidrataciju kože).

Suva koža

Potpuno suprotno masnoj, suva koža ne proizvodi dovoljno sebuma, teško ga zadržava, a pore su jedva vidljive. Zbog toga je i manje elastična, pa je sklonija pojavi finih linija i bora. Ten je bez sjaja, dok je koža pod prstima često suva i gruba.

Uzroci suve kože mogu biti:

  • geni
  • prekomjerno korišćenje solarijuma, kao i izlaganje suncu
  • pranje lica jako toplom vodom
  • upotreba kozmetičkih proizvoda sa agresivnim sastojcima koji uklanjaju sebum sa površine kože

Suvoća kože se naročito može pogoršati tokom zimskih meseci, što rezultira osećajem svraba i perutanjem.

Kombinovana koža

Kombinovani ili mještoviti tip kože karakteriše kombinacija masnog i suvog ili normalnog tipa koža, što se najčešće opisuje kao takozvana T zona. To znači da su vam čelo, nos i brada masni, dok na ostataku lica (obrazima i predjelu oko očiju), imate normalnu ili pak malo suvlju kožu.

Pore mogu biti vidljivije,a predjeli gdje je koža masna skloni pojavi bubuljica i mitisera. Kombinovani tip kože ponekad može odlikovati i promjena do koje dolazi u zavisnosti od spoljašnih uticaja, pa je lice tokom određenog perioda godine suvo, a tokom drugog masno.

Osjetljiva koža

Osjetljiva koža je sklona upalama i iritaciji, kao i pojavama crvenih pečata. Osobe sa osjetljivom kožom osećaju svrab i peckanje, a i često se kod njih javljaju alergije, rozacea, ekcemi i nealergijski dermatitis.

Pretpostavljamo da već sada nakon čitanja opisa svakog tipa imate neku ideju o tome kakva vam je koža, ali da biste bili sigurni evo jednostavnog testa:

Kako odrediti tip kože lica

Najtačniji metod za određivanje tipa kože je instrumentalno mjerenje aparatima – jednostavnim prislanjanjem sondi na kožu može se utvrditi količina vlage, sebuma, crvenila i PH vrednost kože.

Ali, dovoljno korisne rezultate možete dobiti i testom u kućnim uslovima.

Operite lice vodom i blagim sredstvom za čišćenje lica. Važno je da uklonite svu šminku, preparate za njegu, višak masnoće ili tragove nečistoće. Umivanje završite hladnom vodom, kako bi se pore zatvorile. Nemojte ništa nanositi na lice i sačekajte sat vremena da se koža lica vrati u svoje normalno stanje.

Vrijeme je za procjenu. Stanite ispred ogledala i posmatrajte svoje lice:

  • tragovi masnoće i sjaj na čelu, oko nosa i na bradi, kao i veličina pora koja se razlikuje u odnosu na dio lica (na primjer proširene oko nosa, a jedva vidljive na obrazima) znače da imate kombinovanu kožu
  • ukoliko vam se cijelo lice presijava, a pore su izrazite i lako uočljive, imate masnu kožu
  • koža bez tragova masnoća, bez odsjaja na bilo kojem delu, glatka i mekana je znak da imate normalnu kožu
  • potpuno nevidljive pore, osećaj suvoće i neprijatnog zatezanja dok pravite različite izraze lica odlike su suve kože
  • osjetljiva koža će pokazati promjene kroz neujednačen ten, primjetno crvenilo i blago proširene pore, čija će se veličina promijeniti čak i sa najmanjom iritacijom (nježno pređite prstom preko kože i posmatrajte reakciju)

I dok je određivanje tipa kože kao što vidite relativno jednostavno, odabir prave njege može biti izazov. Ali ne brinite, pripremili smo savjete i za to.

Pravilna njega različitih tipova kože

Evo šta zahtjeva koža u odnosu na svoj tip:

Normalna koža

Kao što ste već mogli da zaključite, normalna koža nije pretjerano zahtjevna i lako ju je njegovati. Baš kao i drugi tipovi kože traži hidrataciju, antioksidante i emolijense kako bi se oslobodila mrtvih ćelija, ali nećete morati da tragate za posebnim proizvodima.

Izbjegavajte proizvode koji sadrže previše ulja (kako ne biste dobili kombinovani tip kože), koristite lagane kreme, losione i serume i nećete imati razloga za brigu.

Masna koža

Ovaj tip kože često prati frustracija zbog stalnog odsjaja i raznih nepravilnosti. Problem nećete rešiti previše čestim pranjem.

Umesto toga, perite lice dva puta dnevno, blagim i prirodnim sredstvima za čišćenje lica, jer jaka sredstva isušuju kožu, pa ona proizvodi dodatnu masnoću. Možete isprobati i preparate koji sadrže voćne kiseline i, naravno, ne zaboravite piling.

To što je koža masna, ne znači da joj hidratacija nije potrebna, naprotiv. Neophodna joj je kvalitetna hidrantna krema (može i hidratant u obliku gela), koji će nadoknaditi izgubljenu vlažnost kože, ali tako da je pritom ne učini sjajnom i još masnijom.

Na preparatima za čišćenje, hidrataciju, ali i na make up proizvodima potražite oznaku “non comedogenic” – to znači da ne sadrže sastojke koji podstiču zapušavanje pora i stvaranje bubuljica i mitisera.

Primjeni svih ovih savjeta dodajte i izmjene u ishrani, jer ugljeni hidrati i slatkiši samo dodatno pogoršavaju stanje.

Suva koža

Važno je da kožu redovno hidrirate, jer ćete tako izbjeći ono čemu je suv tip kože naročito sklon – nastanak bora, perutanje i gubljenje elastičnosti. Neophodno je da hidrantna krema ima što više hranljivih sastojaka, ali da ne bude previše masna, jer će formirati sloj nalik maski, ispod kojeg koža neće moći da diše.

Nemojte preskakati piling; redovna eksfolijacija će ukloniti mrtve ćelije i pomoći hidrantnim sastojcima da prodru u kožu. Koristite nežna sredstva za čišćenje – izbjegavajte one koji sadrže sulfate, kao i sredstva na bazi alkohola. Vodite računa o temperaturi vode, jer previše topla voda dodatno isušuje kožu i nakon umivanja ne trljajte lice peškirom, već nježnim tapkanjem pokupite višak vode.

Zimi će vam možda biti potrebni “teži”, odnosno malo masniji preparati, a zaštita od sunca je vas imperativ tokom cijele godine (obavezno odaberite proizvode koji će vam pružiti širok spektar zaštite od UV zračenja).

Kombinovana koža

Najrasprostranjeniji tip kože zahtijeva posebnu njegu.

Različite zone njegujte u skladu sa njihovim karaktersitikama. Na dijelovima takozvane T zone izbjegavajte masne i jake kreme. Dovoljno je da ih temeljno očistite i nanesete proizvode lagane formulacije.

Na ostatak lica nanesite preparate namenjene suvoj ili normalnoj koži, u zavisnosti od toga šta ste prilikom testiranja uočili.

Kod mještovitog tipa kože poseban izazov može biti predio oko i između obrva, jer je sklon isušivanju. Ovo možete riješiti povremenim nanošenjem nekoliko kapi bademovog ulja za lice.

Osjetljiva koža

Kada je u pitanju osjetljiva koža, vaš najvažniji zadatak je pronalaženje proizvoda koji je neće dodatno iritirati. To će vjerovatno zahtijevati malo traganja i eksperimentisanja, dok ne pronađete najbolje rješenje. Možete se odlučiti i na vođenje dnevnika tokom tog isprobavanja – zapisujte ime poizvoda, glavne sastojke i reakcije kože, pa ćete nakon nekoliko nedelja imati dobar vodič šta da izbjegavate, a šta vam može prijati.

Dajte prednost sredstvima na kojima već stoji napomena da su odgovarajući za osetljivu kožu, a kada koristite novi proizvode isprobajte ih na malom delu kože. Ako ne bude neželjenih reakcija, možete ih nanijeti na cijelo lice. Izbjegavajte one sa vještačkim mirisima, aditivima i parabenima i prednost dajte kvalitetnoj i klinički ispitanoj kozmetici.

Sada kada znate koji tip kože imate i kako da se u odnosu na to pravilno njegujete, vrijeme je za odabir kvalitetnih proizvoda. Univerzalni savjet je da obratite pažnju na potrebe i izgled svoje kože i birate ono što joj je neophodno da bi bila lijepa i zdrava.

Naša preporuka je kozmetička linija Swisso Logical. U njoj ćete sigurno pronaći najbolje za sebe, jer imamo savršena rešenja za svaki tip kože. A ako se učlanite BESPLATNO u BizzClub, možete ostvarite 20% na Swisso Logical proizvode namijenjene baš vama!

Podijeli
Podijeli
Tweetaj

DAK d.o.o. Istočno Sarajevo je dobio ugovorna prava za otvaranje “Zepter shop gallery” prodavnica na teritoriji BiH. Zepter International KD d.o.o. i DAK d.o.o Istočno Sarajevo uspostavili su poslovnu saradnju prodaje Zepter proizvoda putem mreže Zepter shopova kao i putem web shopa na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, kojima će DAK d.o.o. upravljati.