Obavještenje

Kako sačuvati zdrave zube?

Zdravlje zuba važno je ne samo za lijep osmijeh i svjež dah, već i za smanjenje rizika od određenih bolesti poput dijabetesa, respiratornih bolesti, bolesti srca, kao i prijevremenih porođaja i rađanja djece sa nedostatkom tjelesne težine.

I zato vam u ovom tekstu otkrivamo 13 navika za zdrave i lijepe zube:

  1. Uravnotežite svoju ishranu
    Gazirani sokovi, crni čajevi, tamni voćni sokovi, kafa, cigarete, crno vino – sve to ostavlja tamne tragove i mrlje na našim zubima. Budući da se ne možemo odreći svega zbog blistavih bijelih zuba, važno je znati šta možemo učiniti da negativne posljedice svedemo na minimum.

Pored redovnog i temeljnog pranja zuba, za lepe zube će biti od koristi i uravnotežena ishrana, odnosno hrana bogata vitaminom C i kalcijumom.

  1. Koristite slamku
    Koristite slamčicu za piće gaziranih sokova i pića bogatih šećerom. Zašto? Zato što će smanjiti nakupljanje kiseline i šećera koji dovode do stvaranja zubnog plaka. Ako nakon konzumiranja ovih napitaka nemate priliku da operete zube, obavezno popijte čašu vode kako biste isprali što više šećera i kiseline.
  2. Vodite računa o četkici
    Slika
    Prilikom odabira četke obratite pažnju na tvrdoću vlakna i veličinu “glave”. Birajte četkice s mekim do srednje mekim vlaknima, jer će najbolje ukloniti plak i ostatke hrane sa zuba, a nisu agresivne i neće oštetiti desni.

Što se tiče “glave” četkice, birajte one manjeg, zaobljenog ili okruglog oblika, jer će lakše doći do svih dijelova usne šupljine (posebno do teško dostupnih zuba). Takođe, trebalo bi da dobro leži u ruci. Nakon upotrebe četkicu dobro operite i osušite.

Kako biste izbjegli nakupljanje bakterija i mikroorganizama, mijenjajte četkicu svaka 2 do 3 mjeseca. Možete to raditi češće ako primijetite znakove habanja, kao što su žutilo ili (zbog korištenja) oštra vlakna. Kada se četkica istroši, više nije tako efikasna u uklanjanju zubnog naslaga, a može oštetiti i desni.

  1. Perite zube redovno i pravilno
    Poželjno je da peremo zube nakon svakog obroka, a najmanje dva puta dnevno – nakon buđenja i prije spavanja. Usna šupljina je suha nakon što se probudimo, a vlaga u ustima prirodno štiti zube od pojave plaka. Takođe, bakterije se nakupljaju u ustima tokom noći, pa je važno da ih ujutru što pre uklonite pranjem zuba.

Zube ne treba prati odmah nakon jela, jer je u tom periodu (zbog povećane kiselosti) zubna caklina osjetljiva. Kako ne biste oštetili zubnu caklinu četkicom, između obroka i pranja zuba treba proći najmanje 30 minuta.

Zube je potrebno prati najmanje tri minuta bez prekida, kako bi se četkom i pastom u potpunosti uklonile naslage sa zuba i zubni plak. Četkicu treba koristiti što je moguće temeljitije, malim kružnim pokretima od desni do zuba, pokrivajući prvo vanjsku, a zatim i unutrašnju stranu zuba.

  1. Ne zaboravite jezik
    Redovno i temeljito pranje jezika može smanjiti potrebu za posjetom stomatologu. Da, dobro ste pročitali. Kako tako mala rutina može imati tako veliki uticaj? Takozvani bijeli jezik jedan je od glavnih uzroka lošeg zadaha i pogoduje razvoju bakterija. Ako redovno čistite jezik, smanjit ćete broj bakterija u ustima, smanjiti rizik od karijesa, pa čak i pozitivno utjecati na prohodnost sinusa.

U prodavnicama zdrave hrane možete kupiti specijalne strugače za jezik ili jednostavno kupiti četke koje imaju i odjeljak za ovu namjenu.

  1. Operite zube hranom
    Put do zdravih zuba vodi i kroz konzumaciju čvrste hrane kojom masiramo desni i čistimo usnu šupljinu. Naime, sirovo voće i povrće zahtijeva čvršće, jače i duže žvakanje, što doprinosi čišćenju usne šupljine i na taj način smanjuje rizik od krvarenja zuba. Vlaknasta hrana takođe igra svoju ulogu u čišćenju mesta do kojih je teško doći četkom.

Namirnice dobre za naše zube uključuju jabuke, šargarepu, celer, kokice, karfiol i brokulu.

  1. Konac za zube je vaš saveznik
    Slika
    Konac za zube je izuzetno važan za efikasnu oralnu higijenu, jer dopire do mesta do kojih četkica ne može da dođe (čak i ona sa najtanjim vlaknima) i efikasno uklanja ostatke hrane i zubni plak.
  1. Pozovite sodu bikarbonu u pomoć
    Ako želite prirodno i brzo očistiti zube, ukloniti mrlje i izbijeliti zube, pokušajte sa sodom bikarbonom. Navlažite četku, a zatim je umočite u sodu bikarbonu. Perite zube dva do tri minuta, a zatim isperite.

Ne koristite sodu bikarbonu češće od jednom sedmično, kako ne biste oštetili zubnu caklinu i time povećali mogućnost nastanka karijesa.

  1. Opustite se dok jedete
    Čak i ljudi s ispravnim zagrizom ponekad previše žvaću i stišću zube (kao rezultat stresa), što može dovesti do oštećenja zuba. Osim potrebe da budete opušteniji tokom obroka, važno je i da ne pokušavate brzo žvakati tvrdu hranu.

Takođe obratite malo više pažnje na to kako žvačete kada jedete meso sa kostima, koštičavo voće i slične namirnice sa tvrdim delovima, kako ne biste oštetili zube (posebno plombe).

  1. Obratite pažnju na desni
    I dok starost nema značajnog štetnog uticaja na same zube, desni postaju podložni upalnim procesima i drugim promenama kako stare. To dovodi do oštećenja vezivnog tkiva, kostiju, pa čak i gubitka zuba. Nakon tridesete godine u svoj ritual oralne higijene uvedite vodice za ispiranje usta i hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama. Samo zato što vam desni ne krvare ne znači da ne biste trebali obraćati dodatnu pažnju na njih.
  2. Održavajte nivo vlage u ustima
    Kserostomija, stanje koje se često javlja u odrasloj dobi, može ugroziti zdravlje vaših zuba. Ovaj proces možete prepoznati po osjećaju da su vam usta često suha. Starenjem organizma opada lučenje pljuvačke, što dovodi do oštećenja zuba, jer je vlaga u ustima prirodan način zaštite zuba od pojave plaka.

Ako primijetite da su vam usta suha, iako pijete dovoljno tekućine, potražite pomoć svog stomatologa. Može preporučiti pomoćno sredstvo. Djelomično možete riješiti problem žvakaćim gumama bez šećera, kao i korištenjem vodice za ispiranje usta.

  1. Idite na redovne preglede
    Slika
    Važan korak u prevenciji i očuvanju zdravlja zuba su redovne posjete stomatološkim ordinacijama, gdje se najmanje jednom godišnje ultrazvukom uklanja zubni kamenac i obavljaju redovni pregledi.
  2. Odaberite odgovarajuće proizvode za oralnu higijenu
    Važan dio pravilne oralne higijene je, naravno, odabir kvalitetnih i učinkovitih proizvoda. Preporučujemo Periosafe® pastu za zube i Periosafe® vodicu za ispiranje usta.

Kako ovi proizvodi doprinose zdravlju usne šupljine i zuba? Autor:

bori se protiv štetnih bakterija u ustima i grlu
pomažu u prevenciji karijesa, parodontitisa i plaka
osvježavaju dah i štite desni od upale i krvarenja
održavati optimalnu oralnu higijenu
Periosafe® pasta za zube i Periosafe® vodica za ispiranje usta imaju antimikrobni učinak zahvaljujući MicroSilver BG™ česticama čistog srebra koje vrlo efikasno uništavaju viruse i mikrobe koji se nalaze u usnoj šupljini. Čiste čestice srebra su prirodno antimikrobno sredstvo koje ne sadrži antibiotike, klorheksidin diglukonat i triklosan.

MicroSilver GB vrlo efikasno uništava oko 650 patogena, uključujući viruse i mikrobe koji se nalaze u usnoj šupljini, sprječava upalu i blokira stvaranje zubnog plaka. Još jedan važan sastojak, eugenol, pomaže u regeneraciji desni i ima antibakterijska i protuupalna svojstva.

PerioSafe je jedinstven u asortimanu proizvoda za njegu usne šupljine i djeluje za nekoliko sekundi:

nakon upotrebe paste za zube i vode za ispiranje usta, plak se neće formirati u narednih 12 sati
vodica za ispiranje usta trenutno uklanja loš zadah
provitamin B5 i pantenol pomažu u zacjeljivanju rana u usnoj šupljini
idealno za liječenje upala kod osoba s kroničnom bolešću desni
Za efikasnu zaštitu tokom dana, perite zube najmanje dva puta dnevno, pazeći da očistite gornji i bočni deo svakog zuba. Ispiranje usta Periosafe® vodicom za ispiranje usta u trajanju od 30 minuta preporučuje se tokom dana ili kada ste van kuće i ne možete da operete zube. Nakon upotrebe tečnosti, nemojte je ispirati vodom.

Kupite ove proizvode na popustu učlanite se u BizzClub i uživajte u osjećaju čistoće i zdravlja vaših zuba!

Podijeli
Podijeli
Tweetaj

DAK d.o.o. Istočno Sarajevo je dobio ugovorna prava za otvaranje “Zepter shop gallery” prodavnica na teritoriji BiH. Zepter International KD d.o.o. i DAK d.o.o Istočno Sarajevo uspostavili su poslovnu saradnju prodaje Zepter proizvoda putem mreže Zepter shopova kao i putem web shopa na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, kojima će DAK d.o.o. upravljati.